18 pro

Sazby DPH 2013 - daň z přidané hodnoty

Od roku 2013 byla změněna základní a snížená sazba DPH - (daně z přidané hodnoty). Základní sazba je 21 % a snížená 15 %.
Pokud daň z přidané hodnoty platit musíme, bez ohledu na to, zda prodáváme zboží či jsme poskytovatelé služeb, týká se nás základní sazba DPH na naše uskutečněná zdanitelná plnění. Snížená sazba DPH se uplatňuje pouze v případě produktů vyjmenovaných v příloze zákona o DPH.


Daň z přidané hodnoty - Základní sazba - od roku 2013, ve výši 21 % je uplatňována na značné množství služeb a zboží.
Daň z přidané hodnoty - Snížená sazba - od roku 2013 je ve výši 15 %.

 

Kdy sníženou sazbu můžeme uplatňovat? Pokud se jedná o zboží, které je vyjmenované v zákoně o DPH v příloze 1, jako například potraviny, zvířata, rostliny, knihy, palivové dřevo, dále pak teplo a chlad.
Další výjimky podléhající nižší sazbě DPH jsou služby, které jsou vyjmenované v zákoně o DPH v příloze 2. Těmi jsou například opravy zdravotnických prostředků nebo ubytovací služby, dále pak úklidové práce, a to v domácnostech, také domácí péče nejen o děti, ale i staré, nemocné a zdravotně postižené osoby, dále pak ještě kulturní, umělecké a sportovní činnosti.


V příloze 4 zákona o DPH jsou uvedeny další případy podléhající snížené sazbě, a to se týká dovozu uměleckých děl nebo sběratelských předmětů a starožitností.


Konkrétní paragrafy zákona o DPH nás informují o tom, že do kategorie s nižší sazbou DPH spadají také některé druhy výstavby.

Chci ušetřit na daních.

 

 

 


Daň z přidané hodnoty - Sazba u dovozu zboží
Základní sazba je používána u zboží, které je dovezeno pod jednotnou celní sazbou, patřící do několika podpoložek Harmonizovaného systému, přičemž minimálně jeden z druhů daného zboží této sazbě podléhá.


Výpočet DPH
Když vypočítáme daň z přidané hodnoty, můžeme ji ponechat v daném tvaru či je možné ji zaokrouhlit, a to na celé koruny tím, že se zaokrouhlí nahoru, pokud je částka 0,50 Kč nebo vyšší, a dolu, pokud je nižší než 0,50 Kč.
Přičemž celková cena, a to včetně DPH se vypočte součtem základu daně a vypočteným DPH, nehledě na zaokrouhlení.

Související položky (podle značky)

Home Blog Daňové přiznání Sazby DPH 2013 - daň z přidané hodnoty

Kontakt

 • ASCALON CZ, s.r.o.
   
   
   
 • Londýnská 59
   
   
   
 • Praha 2 - Vinohrady
 • PSČ 120 00
 •  
   
   
 • Tel.: +420 222 760 440

KDY NÁS ZASTIHNETE

Jsme Vám k dispozici od Pondělí do Pátku od 9:00 do 18:00 hod.